11 Maddede Yürüyüş Ayakkabısı Nasıl Seçilir?


Vücudumuzun tüm ağırlığını taşıyan ayakların sağlığı için seçtiğimiz ayakkabı son derece önemlidir. Doğru bir yürüyüş ayakkabısı ve rahat bir kıyafet seçiminizle yüzde yüz konforlu bir yürüyüş deneyimi yaşayabilirsiniz. Doğada, parkta, sokakta ya da parkurda nerede yürüyor olursanız olun kullanacağınız ayakkabı yürüyüş konforunuzu önemli ölçüde etkileyecektir. Peki sağlıklı bir “Yürüyüş ayakkabısı nasıl olmalı?” Gelin hep birlikte bakalım!

Rahat ve ayaklarınıza tam oturan yürüyüş ayakkabısı giymek, su toplaması ve nasır gibi yaralanmaları önlemeye yardımcı olabilir. Bir yürüyüş ayakkabısı ayrıca oldukça hafif olmalı ve iyi bir şok Bir yürüyüş ayakkabısının temel parçalarını bilmek, mevcut birçok stil ve markayı sıralamanıza yardımcı olabilir.

Bir yürüyüş ayakkabısının temel parçaları şunlardır:

Aşil tendon koruyucusu. Ayakkabıyı topuk çevresinde kilitleyerek aşil tendonu üzerindeki baskıyı azaltır.
Topuk yakalı. Bileği yastıklar ve tam oturmasını sağlar.
Ayakkabının üstü. Ayakkabıyı ayağınızda tutar ve genellikle deri, file veya sentetik malzemeden yapılır. File daha iyi havalandırma sağlar ve daha hafiftir.
İç taban. Ayağınızı ve kemerinizi yastıklar ve destekler. Çıkarılabilir tabanlıklar yıkanabilir veya yürüyüş seansları arasında kuruması için çıkarılabilir.
Jel, köpük veya hava orta taban. Ayağınız yere çarptığında yastıklamaya ve etkiyi azaltmaya yardımcı olur.
Dış taban. Yerle temas eder. Oluklar ve dişler, çekişi korumaya yardımcı olabilir.
Ayak kutusu. Ayak parmakları için alan sağlar. Geniş ve yuvarlak burunlu bir kutu, nasırları önlemeye yardımcı olur.

Ayaklar birçok şekil ve boyutta olabilir. Ağrılı sorunları önlemek için, bir çift yürüyüş ayakkabısı alırken ayaklarınızın şeklini ve boyutunu göz önünde bulundurun. Unutmayın, ayakkabılarınız ayaklarınızın şekline uygun olmalıdır. Ayaklarınız asla bir çift ayakkabının şekline uymaya zorlanmamalıdır.
Çok dar veya çok geniş ayakkabılar ağrılı kabarcıklara ve nasırlara neden olabilir. Yeterince yüksek olmayan ve ayak parmaklarınız için yeterli alan sağlamayan bir parmak kutusu, bunyonlar ve çekiç parmaklar gibi rahatsızlıklarda ağrıya neden olabilir.
Ayaklarınızdaki kemiklerin, kasların, bağların ve tendonların karmaşık hizalanması, yan yana (metatarsal) ve uzunlamasına (uzunlamasına) kemerler oluşturur. Yürürken, bu yaylı, esnek kemerler vücut ağırlığınızı ayaklarınız arasında eşit bir şekilde dağıtmanıza yardımcı olur. Kemerleriniz, yürürken çeşitli yüzeylere nasıl uyum sağladığınız konusunda önemli bir rol oynar.
Kemer tipinize uygun yürüyüş ayakkabılarını seçin. Ancak en önemlisi rahatlıktır. Belirli bir ayak tipi için "en iyi ayakkabı" yoktur ve rahatlık ve doğru uyum kullandığınız ana kriter olmalıdır.
Dünyanın en iyi tasarlanmış ayakkabıları, tam oturmazlarsa işlerini yapmazlar.

En iyi yürüyüş ayakkabısı seçiminde bazı ipuçları

 1. Yürürken giyeceğiniz çorapların aynısını giyin veya çorapları mağazaya götürün.
 2. Bir süre yürüdükten sonra ve günün ilerleyen saatlerinde ayaklarınız en büyük haldeyken ayakkabı satın alın.
 3. Profesyonel personelin bulunduğu bir spor ayakkabı mağazasından veya birçok seçeneğiniz olan bir mağazadan ayakkabı satın alın.
 4. Satış temsilcisinden her iki ayağı da ölçmesini veya bir arkadaşınızın veya aile üyenizin size yardım etmesini isteyin. Her ayakkabı satın aldığınızda ayaklarınızı ölçün çünkü ayak ölçünüz yıllar içinde kademeli olarak değişebilir. En doğru ölçümü almak için ayağınız ölçülürken ayakta durun.
 5. Bir ayak diğerinden daha büyükse, daha büyük ayağınıza uyan bir çift deneyin.
 6. Her iki ayakkabıyı da deneyin ve uyumu kontrol edin. Ayak parmaklarınızı kıpırdatın.
 7. Ayakkabının yeterince geniş olduğundan emin olun. Geniş ayaklı kadınlar, topuktan ve ayak topundan biraz daha büyük kesilen erkek veya erkek ayakkabılarını düşünebilirler.
 8. Ayakkabıları satın almadan önce içinde yürüyün. Hemen rahat hissetmeleri gerekir.
 9. Topuğunuzun her bir ayakkabının içine tam oturduğundan ve yürürken kaymadığından emin olun.
 10. Yürüyüş ayakkabısı seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli konu, yürüyüş yaptığınız zemindir. Örneğin; arazide yürüyüş yapıyorsanız farklı, yolda yürüyüş yapıyorsanız farklı model bir yürüyüş ayakkabısı seçmeniz gerekir. Eğer trekking’e çıkacaksanız; toprak üzerinde kaymayan bir taban seçmeniz önemlidir.
 11. Yürüyüş ayakkabısı alacağınız zaman bir süre evde deneme yürüyüşleri yapın ve rahatlıktan tamamen emin olduktan sonra ürünü kullanmaya başlayın.
 12. Ayakkabının sert ya da esnek olduğunu anlamak için burnunu aşağı doğru bastırarak kontrol edebilirsiniz. Tabanı sertse bu ayakkabı yürüyüş için elverişli değildir.

  Ayakkabılarınızı şu durumlarda değiştirin
 1. Dış taban aşınmışsa
 2. Mevcut çiftinizde 500 ila 700 km koşu veya yürüyüşe ulaştıysanız
 3. Bir ayakkabı güzel görünse bile çoğu, yaklaşık 700 km sonra çarpma korumasını kaybeder.
 4. Yanlış ayakkabılar birçok sorunun kaynağıdır. Ayak sağlığınız için rahat ve uygun bir yürüyüş ayakkabısı giyin.

İdeal Yürüyüş ayakkabısı nasıl olmalı?

Yürüyüş ayakkabısı ayağınıza tam oturmalı: Yürüyüş ayakkabısı seçerken dikkat etmeniz gereken ilk husus, ayakkabının ayağınıza tam oturmasıdır. Ayakkabıyı denediğinizde ayağınızı tam olarak sardığından emin olmalısınız. Burada sıkmakla tam oturmak arasındaki farkı anlamanız önemli. Çünkü sımsıkı bir yürüyüş ayakkabısı, yürüyüş yaparken sizi kesinlikle rahatsız edecektir. Ayakkabının ayağınıza tam oturduğunu, parmakların rahatça hareket edebileceği bir alan olmasından anlayabilirsiniz.

Sağlıklı bir yürüyüş ayakkabısının yastıklaması olmalı: “Yürüyüş ayakkabısı nasıl olmalı?” sorusuna verilebilecek doğru yanıtlardan biri de yastıklamasının olmasıdır. Yürüyüş, topuktan başlayan bir spor olduğundan topuk kısmında iyi bir yastıklama sisteminin olması son derece önemlidir. Bu yastıklama, adımınızı daha yumuşak bir şekilde atmanıza dolayısıyla da yürüyüşten daha fazla keyif almanıza etki sağlayacaktır.

Astar, normalden daha fazla koruma sağlamalı: Sağlıklı bir yürüyüş ayakkabısının iç astarı, normalden daha fazla koruma sağlamalıdır. İyi korumalı iç astar uzun süreli yürüyüşlerde ayağınızın yara olmasını önleyecektir.

Parmakların rahat etmesi önemli: Konforlu bir yürüyüş deneyimi için ayak parmaklarının ayakkabı içinde rahat hareket edebiliyor olması önemlidir. Sizin için doğru olan bir yürüyüş ayakkabısı; parmakları alttan ve üstten sıkıştırmamalı, parmakların doğal şeklini bozmamalıdır.

Yürüyüş ayakkabısı esnek olmalı: İyi bir yürüyüş ayakkabısında esneklik son derece önemli bir faktördür. Esnek olmayan, çok sert tabanlı bir yürüyüş ayakkabısı, uzun yürüyüşler için elverişli değildir. Ayakkabının esnek olup olmadığını anlamak için ayakkabıyı denediğinizde esneme oluklarının oluşup oluşmamasına dikkat edebilirsiniz.

Yürüyüş ayakkabısı hafif ve alçak topuklu olmalı: Ağır bir ayakkabı yürüyüş için kesinlikle uygun değildir. Hafif bir yürüyüş ayakkabısı seçmek, ayağın çabuk yorulmaması açısından son derece önemlidir. Ayrıca seçeceğiniz ayakkabının alçak topuklu olmasına da dikkat etmenizi öneririz. Yürüyüş yaparken koşuda olduğu gibi hızlanma ön planda olmadığından alçak topuk bir ayakkabı yürürken daha fazla konfor sağlayacaktır.

Her mevsim yürüyüş için su geçirmez olmalı: Eğer profesyonel olarak yürüyüşle ilgileniyorsanız yaz ve kış mevsimleri için ayrı ayrı yürüyüş ayakkabılarınızın olmasını öneririz. Ancak bunun yerine su geçirmez ve 4 mevsim kullanıma uygun bir yürüyüş ayakkabısı da tercih edebilirsiniz. Ayrıca ayakkabının nefes alabilir dış katmana sahip olması, ayağınızın su içinde kalmaması açısından da oldukça önemlidir.