50 Yaşından Sonra Bırakmanız Gereken 10 Şey

Hayat çok kısa. Ya da çok uzun… Nereden baktığınıza bağlı. Ama logaritmik bir ilerleyişi olduğu kesin.Yani yaşamın çocukluk-gençlik döneminde yılların araları çok çok uzun ama yaşlandıkça feci kısalıyor. 6 yaşla 10 yaş arasında neredeyse asırlar varken, 45 ile 49 arası bir göz kırpmalık mesafe sanki.

O yüzden de ilerleyen yaşlarda hayat daha kıymetli geliyor hepimize. Acayip uçucu olduğu için.
Yabancı bir internet sitesinde “50’lerden itibaren bırakmanız gereken 10 şey” konulu bir yazı görünce, ilgilendim haliyle. Ve sizlerle de paylaşmak istedim.

1. Eski eşinizden ya da sevgilinizden nefret etmeyi bırakın.

Nefret insanı sinsi sinsi kemiren bir duygudur. Son günlerin moda deyimiyle “affetmeyi öğrenin”. Affedemiyorsanız, en azından “kayıtsız kalın”.

2. Dedikoduyu ve başkaları hakkında kötü konuşmayı bırakın.

Artık lisede değilsiniz. Dedikodu sizin için enerji ve zaman kaybından başka bir şey değil.

3. Minnet duymama huyunuzu bırakın.

Size iyi davrananları değil, kötü davrananları önemseme ve sürekli bunları gündemde tutma huyunuzu bir tarafa bırakın. Kızınızın ya da oğlunuzun doğum gününe, nişanına, nikahına kimlerin gelmediğine değil, kimlerin “geldiğine” odaklanın. Size kazık atanları değil, hoşluk yapanları “parlatın”.

4. “Ümitsiz vaka” arkadaşları bırakın.

Herkeste vardır öyle bir ya da iki arkadaş. Sürekli bir takım dertlere batıp çıkarlar ve her battıklarında size koşup saatlerce kafanızı ütülerler. Ama söylediğiniz hiçbir lafı da iplemezler. Ayrıca, siz zor durumda kaldığınızda nedense hiç ortalarda görünmezler. Gençken tamam da, 50 yaşından sonra kıymetli vaktinizi böyle boş işlerle harcamayın.

5. Karmaşayı bir tarafa bırakın.

İnsan 50 yaşına yaklaşırken, neyin değerli neyin daha az değerli olduğunu az buçuk anlıyor. Aile, gerçek arkadaş(lar), dost(lar) ve sizin için gerçekten anlamı olan bir “iş”. Gerisi hakikaten kuru gürültü. Dolaplar dolusu giysiye ve elli tane ayakkabıya da ihtiyacınız yok, laf olsun torba dolsun misali sosyal aktivitelere de. Ve ruhunuzu öldüren bir işe de.


6. Kafası karışıklığı iyi bir şey sanmayı bırakın.

“Karmaşık insanlar” ilginçtir. Ezbere konuşmazlar, her davranışlarının bir nedeni vardır. Bilgileri süs gibi durmaz üstlerinde, içselleştirmişlerdir. Onlar sayesinde yeni bakış açıları keşfederiz, zenginleşiriz. Ama “kafası karışık insanlar” ilginç değildir. Hayatı çorbaya çevirmekten başka işe yaramazlar.

7. Daha fazlasını istemeyi bırakın.

Mutlu insanların ortak sırrı, ellerinde olanın kıymetini bilmeleridir. Elindekinin kıymetini bilmiyorsan, daha fazlasını istemenin bir anlamı yok, çünkü o da seni mutlu etmeyecek. Daha da fazlasını isteyeceksin.

8. Şu fazlalık 10 kiloyu bırakın.

40’ların sonundasınız ve 5-10 kilo fazlanız var… Derhal o kiloları bir yerlerde bırakın. Yürüyüşte, yüzmede, spor salonunda… Fark etmez. Sorun “estetik” değil, sağlık. Fazla her kilo 50’lerden itibaren sağlık açısından bir tehdit çünkü.

9. Her şeye evet demeyi bırakın.

Kimsenin kalbini kırmamak ya da sevimli görünmek adına, olur olmaz her isteğe “evet” demeyi bırakın. Sizi zorlayacak, size ters gelen, sizi gerecek hiçbir şeyi yapmak zorunda değilsiniz. Hele 50 yaşından sonra!


10. Yaşlılıkla ilgili klişe düşünceleri bir tarafa bırakın.

Nasıl bir orta yaş ve yaşlılık dönemi geçireceğinize kendiniz karar verin. Canınız istiyorsa ve paranız varsa Küba seyahatine 60 yaşında da gidersiniz; dans kursuna başlayabilirsiniz; sörf yapmaya 50 yaşında da başlarsınız, kime ne?

Yorumlar


 1. Sizi yaratan Allah'a kulluk görevinizi yerine getirin yaşınız kaç olursa olsun her daim mutlu olursunuz.aksi taktirde mutluluk aramayın bulamazsınız.

  YanıtlaSil

 2. Herkes bir tutturmuş "kulluk görevini yerine getirin."
  Kulluk görevi dükkanı kapatıp cami gitmek namaz kıldıktan sonra dükkana gelip müşteriye kazık atmak mı oluyor?
  Hacca gidip geldikten sonra dedi-kodu yapmak mı Oluyor?

  Cami'ye yardım toplayıp hatırı sayılır bir kısmını cebe atmak mı oluyor?

  Öyle kulluk görevi deyip geçmekle olmuyor.

  Neymiş kulluk görevi hepsini kapsayan tek açıklamayı yapın da biz de öğrenelim.

  Selamünaleyküm!
  Yüce Allah'a emanet olun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsanları kınayınca bahsettiğiniz o insanlardan farklı birisi olmuyorsunuz. Önce kınamamayı öğrenin. Siz açıklayın kulluk görevi neymiş hepimiz öğrenelim. Artistik atar yap sonra da Yüce Allah'a emanet olun deyip şovu bitir hep aynısınız.

   Sil
  2. Şovmen yukardaki kulluk görevinizi yerine getirin mutlu olun cümlesini kendi zihniyetiyle anlamış kulluk görevi bunları yapmamak olduğunu anlamamış garibim😊

   Sil
 3. Okuduklatımın hepsi boşa gitti,sıfıra sıfır,elde var 0 acaba yazınını tamamını okuyan varmı,yorumlar kötü yapmayın arkadaşlar lütfen yaaaa

  YanıtlaSil

Yorum Gönder