50'li Yaşlarınızda Sizi Bekleyen 13 Değişim

Her yaşın bir güzelliği olduğu kadar; her yaşın kendine ait değişimleri de var. Önemli olan bu değişimleri bilinçli ve hazırlıklı karşılamak...İşte bakın 13 farklı organ ve fonksiyonlarımızda neler olacak...
Beyin Sağlığı
50'li yaşlarınıza 25 yaşınızdakinden daha fazla beyin işleviyle gireceksiniz. 55 yaş civarında biraz düşebilir, ancak bunun üzerinde durmayın. Bazı uzmanlar, yaşlandıkça zihinsel olarak yavaşlayacağınızı düşünmenin bunu yapabileceğine inanıyor. Beyin gücünüzü (ve hafızanızı) korumaya yardımcı olmanın bir yolu, meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar ve zeytin ve kanola yağları gibi sağlıklı yağlar açısından zengin bir Akdeniz diyeti uygulamaktır.
Akıl sağlığı
50 yaş ve üzerindeki insanların yaklaşık %95'i hayatlarından "memnun" veya "çok memnun" olduklarını söylüyor. Ancak kadınlarda menopozun hormon değişimi ruh halinde değişikliklere neden olabilir. Ve hastalık ve ağır alkol kullanımı sizi depresyona daha yatkın hale getirebilir. Ruh halinizi yükseltmek için basit bir strateji: Daha az oturun ve daha fazla hareket edin. Günde 7 saatten fazla oturursanız veya egzersiz yapmazsanız, zihinsel sağlık sorunları olasılığınız daha yüksektir.
Bağışıklık sistemi
Bu, virüslerin ve diğer dış tehditlerin peşinden gitmek için daha yavaş olabilir. Ayrıca kazayla kendine saldırması daha olasıdır. Ve vücudunuz artık enfeksiyonları yok etmek için eskisi kadar çok "savaşçı" hücre üretmiyor. Tüm bunlardan dolayı grip, zatürre veya diğer salgınlara hastalığına yakalanma olasılığınız daha yüksektir, bu nedenle aşılarınız konusunda güncel olduğunuzdan emin olun.
Kemikler

Daha gençken, vücudunuz yıpranmış kemik hücrelerini yeni, güçlü olanlarla değiştirir. 50'li yaşlarınıza geldiğinizde, değiştirilebilecek olandan daha fazla parçalanmış kemik hücreniz olur. Bu, kemiklerinizin doğal olarak zayıfladığı anlamına gelir. Onları korumak için kalsiyum ve D vitamini bakımından yüksek yiyecekler yiyin. Yürüyüş ve ağırlık kaldırma gibi ağırlık taşıma ve direnç egzersizleri de kemiklerinizin güçlü kalmasına yardımcı olabilir.
Kaslar
50 yaşından sonra daha hızlı kas kaybetmeye başlarsınız. Fiziksel gücünüz de zayıflayabilir. Bu kaymayı durdurmanın en iyi yolu ağırlık kaldırmak veya haftada 2 ila 3 kez kuvvet antrenmanı egzersizleri yapmaktır. Sadece daha fazla yağsız kas kütlesi oluşturmakla kalmayacak, aynı zamanda yaşlandıkça daha çok işinize yarayacak olan denge duygunuzu da geliştireceksiniz.
Eklemler
Eklemlerinizi yastıklayan doku ve kıkırdak zamanla incelmeye başlar ve bunun etkilerini 50'li yaşlarınızda hissedeceksiniz. (Erkekler bunu daha erken fark edebilir.) Eklem ağrısı ve artriti önlemek için duruşunuzla başlayın. Eğildiğinizde eklemlerinize baskı yaparsınız. Ve kilonuza dikkat edin, çünkü fazla kilolar eklemlerinize baskı yapabilir. Ayrıca bol su için. Susadığınızda, vücudunuz eklem dokusundan sıvı çeker.
Kalp
50'li yaşlarına geldiğinizde kalp krizi geçirme riskiniz artar. Egzersiz, kalbinizin ve kan damarlarınızın sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir - çoğu gün en az 30 dakikalık aktiviteyi hedefleyin. (Kısa yürüyüşler bile önemlidir.) Kilonuzu ve tansiyonunuzu da normal aralıkta tutmaya çalışın ve sigarayı bırakmadıysanız, şimdi tam zamanı. Sigara dumanı kalp hastalığının önemli bir nedenidir.
İşitme

50 yaş üstü insanların %40'ında bir miktar işitme kaybı vardır. Doğal yaşlanmanın yanı sıra genleriniz de rol oynayabilir ve yüksek tansiyon, kalp sorunları ve diyabet gibi bazı sağlık sorunları zamanla işitme duyunuzu etkileyebilir. Endişeleriniz varsa, işitme testi hakkında doktorunuza danışın. İyi duymayan kişilerin kendilerini sevdiklerinden koparması ve depresyona girmesi daha olasıdır.
Saçlar
50 yaş civarında, özellikle erkeklerde saçlarınız incelmeye ve dökülmeye başlayabilir. Etnik grubunuza ve aile geçmişinize bağlı olarak muhtemelen griye dönecektir. Saçınızın ne kadar "yaşlı" göründüğü konusunda bilinçli hissetmek yaygındır, ancak saçınızı boyayabilirsiniz. Etkili tedaviler, İlaçlar veya saç ekimi ameliyatı hakkında doktorunuzla da konuşabilirsiniz.
Deri
Kaygısız bir çocuk olarak sahip olduğunuz herhangi bir güneş hasarı şimdi kendini gösterecek. Yaşlılık lekeleri görebilir ve cilt kanseri belirtilerini izlemeniz gerekebilir. Cildinizi gençken korumadıysanız, başlamak için çok geç değil. Her gün en az 30 SPF güneş koruyucu kullanın ve her yıl cilt kanseri kontrolü yaptırın. Cildiniz muhtemelen daha kuru hissedecek ve kolayca tahriş olacaktır. Kokusuz bir nemlendirici (losyon değil) yardımcı olabilir.
Görme Kapasiteniz
Telefonunuzu okurken gözlerini kısmanız gerekiyorsa, bunun nedeni gözlerinizin içindeki lenslerin yaşla birlikte sertleşmesidir. Artık uzak bir odaktan yakın bir görünüme hızla geçemezler. Gözlükler (reçetesiz satın aldığınız “okuyucular” gibi) yardımcı olabilir veya yeni bir görme reçetesine ihtiyacınız olabilir. Yaşlandıkça, görüşünüz daha fazla değişecektir, bu nedenle düzenli göz muayeneleri yaptırdığınızdan emin olun.
Menopoz
Bir kadının dönemlerinin kalıcı olarak durduğu ortalama yaş 51'dir. Hormonlarınız azaldıkça, kuru cilt, sıcak basması ve ruh hali değişimleri gibi şeyler fark edebilirsiniz. Seks de acı verici olabilir. Eğer öyleyse, doktorunuzla konuşun. Antidepresanlardan hormon tedavisine kadar birçok tedavi yardımcı olabilir. Yeterince uyumak takviyeler kullanmak gibi yaşam tarzı değişiklikleri de olabilir.
Sağlık Taramaları
Evet, orta yaşta sağlık sorunları riskiniz artar, ancak bazı testler erken sorun belirtilerini tespit edebilir. Bunlar muhtemelen kolon kanserini kontrol etmek için bir kolonoskopi içerecektir. Kadınlar ayrıca her 3 yılda bir Pap smear ile birlikte yıllık mamogramlara ihtiyaç duyarlar ve erkekler her 3 yılda bir prostat ve testis kanseri için taranmalıdır. Ailenizde bir hastalık varsa doktorunuza bildirin. Başka testler de yaptırmanızı isteyebilirler.
KONU MÜHİM! BU YAZILARIMI DA OKUMADAN GEÇMEYİN CANLARIM...