Göz Altı Morluklarına Evde ve Doktorda 10 Adet Çözüm

Göz altı morlukları yorgunluğun ve yoğun stresin en hızlı şekilde dış görünüşe yansıdığı sorunlardan biridir. Bazı durumlarda şişkinlik ve Göz altı torbaları da bu duruma eşlik eder. Peki , Göz altı morlukları nasıl geçer, neden olur? İşte, Göz altı morluklarına iyi gelen evde doğal çözüm önerileri…

Göz çevresindeki koyu halkalar ve Göz altı torbaları zamanla göz altı morlukları sorunlarına yol açabilir. Göz altı morlukları kişinin yorgun ve daha yaşlı görünmesine neden olur. Bu nedenle Göz altı morlukları için evde bitkisel yöntemler olumlu etki yaratabilir. İşte Göz altı morlukları ile ilgili merak edilenler ve kesin çözüm önerileri…

Göz altı morlukları neden olur?

Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Banu Coşar, Göz altı morluklarının oluşumunda rol oynayan faktörleri şu şekilde anlattı:

Göz çevresinde kahverengi pigment (melanin) artışı: Bu tip morluklara pigmente tip morluk denir ve rengi kahverengi/gridir.

Göz çevresindeki kılcal damarların geniş-kalın veya sayıca fazla olması: Kan dolaşımın göz çevresinde yavaş olması, yüzeysel kılcal damar ağının genişlemesi ve oksijenlenmemiş kan varlığı, Göz altında morarma yaratır. Bu tip morluklara vasküler (damarsal) tip morluk denir travma sonrası ciltte oluşan morarmalara benzer. Bu tip morlukların rengi kırmızı/mordur.

Göz altında cilt gevşemesine bağlı çöküklük ve gölgelenme: Yaşlanmayla birlikte göz altında torbalar ve halka şeklinde çökme/gölge/mor halka oluşur.

İlaç kullanımı: Bazı ilaçlar ve bimatoprost içeren göz tansiyonu damlaları göz çevresinde koyulaşmaya yol açar.

Göz altı morluklarının büyük çoğunluğu, mikst tip Göz altı morluğudur, yani pigmente ve damarsal tip bir arada bulunur.

Göz altı morluklarına bitkisel çözüm önerileri

Alttaki  6 adet bitkisel yöntemle Göz altı morlukları oluşumunu büyük ölçüde azaltmanız mümkün.

1-Gül suyu

Göz altılarına pamuk yardımıyla gül suyu da uygulanabilir. Bunun için bir parça pamuk gül suyuna batırılıp göz kapakları üzerinde 10-15 dakika kadar bekletilebilir.

2-Soğuk uygulama

Soğuk kompres ile genişleyen kan damarları daraltılabilir ve şişkinlik azaltılabilir. Bu sayede göz altındaki şişkinliğin inmesiyle birlikte koyu halkaların belirginliği de giderilebilir. Bunun için birkaç buz küpü temiz bir havluya sarıldıktan sonra göze uygulanabilir.

3-Salatalık

Göz altı morluklarına karşı salatalık da tercih edilebilir. Salatalık dilimi, limon suyunda 5 dakika bekletilip göz kapağı üzerinde bekletilir. Böylece koyu halkaların azalmasına yardımcı olabilir.

4-Çay poşeti

Soğuk çay poşeti, Göz altına uygulamak, kan damarlarını daraltarak ve kan dolaşımını uyararak morlukların giderilmesine yardımcı olabilir.

5-Süt

Soğuk süte batırılan pamuk parçası Göz altına yerleştirilerek yorgunluğun ve göz altı morluklarının giderilmesi destekleyebilir.

6-Hindistan cevizi yağı

Bu yağ ile her gece gözaltlarına masaj yapılarak koyu halkalar azaltılabilir. Ayrıca Hindistan cevizi yağı, cilt hücrelerini onarabilen E vitamini yönünden de zengindir.

Göz Altı Morlukları Tedavisi

Dermatoloji Uzmanı Dr. Fatma Yıldız, göz çevresinde oluşan morlukların tedavisinde kullanılan 4 tıbbi yöntemi şöyle özetliyor:

1-Lazer tedavileri: Lazerler ile Göz altındaki damarlar ve damarların yüzeysel olmasından kaynaklı morluklar azaltılabilir. Ayrıca lazerler, derinin kollajenini artırarak alttaki damarların renginin yüzeye yansımasını azaltır. Ortalama 3-5 seans gerektirir.

2-Kimyasal peeling: Göz altındaki cildin meyve asitleri ve benzeri solüsyonlar ile soyma işlemidir. Göz altı koyuluğunun azaltılmasında etkilidir.

3-Göz altı dolguları: Göz altı morluklarının giderilmesinde en etkili yöntemdir. Kullanılan hyalüronik asit ile hem Göz altındaki boşluklar doldurulur hem de cilt altına yerleştirilen bu dolgu, morlukların azalmasını sağlar. Bu şekilde, Göz altındaki çukurların ve morlukların azalması kişiye çok daha genç bir gürünüm kazandırır. Kullanılan hyalüronik asit vücuda uyumlu bir maddedir, zararlı değildir. Zamanla vücut tarafından emilir. Yani kalıcı değildir. Yaklaşık 8 ay sonra tekrar uygulama gerektirir.

4-Mezoterapi: Gözaltlarına yapılan vitamin enjeksiyonudur. Çildi gençleştirmede kullanılır, bu şekilde morluklara da fayda sağlar.

 CİLT BAKIMI VE GENÇLEŞTİRME İÇİN BU YAZILARA DA MUTLAKA BAKIN!

Cilt Gençleştirmek İçin Aloe Vera'dan 4 Kolay Formül

Cildinizin Erken Yaşlanmasını Önleyen 6 Şey

50’den Sonra Cildimiz İçin 5 Çok Önemli Tavsiye

Daha Genç, Lekesiz ve Canlı Bir Cilt İçin C Vitamininin 7 Faydası ve Ev Yapımı Serum Tarifi

Cildinizden Koyu Lekeleri Çıkaran 9 Ev Maskesi

Cilt Sarkmasını Önlemenin 7 Püf Noktası

Cilt Lekelerini Gidermek İçin Bu 6 Mucize Gıdayı Yüzünüze de Sürün!

Sağlıklı ve Canlı Bir Cilt İçin 10 Madde

Yaşlanma Karşıtı Krem Alırken Bunları Sakın Atlamayın!