Demanstan Korunmanın ve Zihni Taze Tutmanın 24 Yolu

Demans ve Alzheimer! İleri yaşlarımızın  korkulu kabusu...
Her 3 saniyede 1 kişinin demans hastası olduğunu ve bunların 3’te ikisinin Alzheimer’a yakalandığını belirten Türkiye Alzheimer Derneği Başkanı Prof. Dr. Işın Baral Kulaksızoğlu, Alzheimer’in kadınlarda daha çok görüldüğünü bildiriyor.
Elde edilen yeni verilere göre 65 yaşından sonra her 6 kadından 1’i Alzheimer hastası olurken, erkeklerde bu oran 11’de 1 olarak gözlenmekte. Mevcut hastaların 2/3’ü de maalesef kadın. 
60 yaşından sonra bir kadının Alzheimer olma riski, kadınlarda çok korkulan meme kanseri olma riskinden 2 kat daha fazla. Bu konuda; hormonal ve biyolojik faktörler, yaşam süresi, iş alanları, eğitim düzeyi, kalp hastalıklarının görülme sıklığı, strese duyarlılık, sık depresyon ve uyku bozukluklarının etkili olabileceği öne sürülüyor.
Uzmanlar, beynimizi demans ve alzheimere karşı koruyabileceğimizi, bunun için yapmamız gereken bazı şeyler olduğunu belirtiyor. İşte onlar:

1. İnsan beyninin ayaktayken yaklaşık %10 daha fazla çalıştığı düşünülmektedir. Önemli kararlarınızı alırken kapalı alandaysanız volta atmayı deneyin.

2. İnsan beyni açık havada, kapalı alana göre çok daha yüksek performansla çalışır. + beyin açık havada ve ayaktayken daha iyi çalışır.

3. Yürürken kolları sallamak beynin daha iyi çalışmasını sağlıyor.

4. Yabancı dil öğrenmek beyni güçlendiriyor. En azından her gün yeni bir kelime öğrenerek kullanabilirsiniz.

5. Önemli telefon numaralarını ezberlemeyi deneyin,

6. Zihinsel jimnastik yapın. Bunun için başta sudoku olmak üzere diğer akıl oyunları oynayın Ör: Satranç.

7. Zihinsel rutinlerinizi kırın yani bir gün evinize uzun yoldan gidin ya da cep telefonunuzu sağ değil de sol elinizle kullanın bu bir televizyon kumandası da olabilir.

8. Beyninizi kaliteli cümlelerle besleyin ör: özdeyişler

9. Her gün güzel bir resme bakmayı deneyin. Beyninizi “güzel” görüntüler ile besleyin.

10. Günde aklımızdan 60 bin ile 80 bin arasında düşünce geçer. Bu düşünceler ne hakkındaysa hayatımızda ona göre şekil alır. Bu yüzden olumlu düşünün.

11. Bir konu hakkında düşünürken, nasıl düşündüğünüzde gözlemleyin. Bu beyninizin kalitesini artırır.

12. İyi bir uyku kaliteli bir beyin için şarttır. Einstein’ın günde 10 saatten fazla uyduğu biliniyor.

13. Bol ve temiz oksijen beyin için çok yararlıdır. Şimdi pencerenizin camını açık ve kendinize temiz oksijen ısmarlayın.

14. Farklı düşünce tarzı olan insanlar ile konusun. Ör: çocuklarla vakit geçirin. Sizden farklı düşünen insanlar ile konuşun.

15. Kullanılmayan Organ körelir. Sürekli televizyon izleyerek beyninizi düşük viteste kullanmayın.

16. Beynin en tehlikeli yanı ters tepki etkisidir yani bir şeyden ne kadar korkarsanız o şey başınıza gelir. O yüzden korkunuza değil konunuza odaklanın.

17. “Beyninize çöp girerse beyninizden çöp çıkar” Beyninize gereksiz şeyleri almayın.
Beyin diyeti yapın.

18. Beyninizi yoran en önemli şey monotonluktur. Hayatınızı ne kadar çok renklendirirseniz, beyninizi o kadar neşelendirirsiniz.

19. Beyin tıkandığında varsayımlarla akıl yürütür. Kararsız kaldığınız anlarda başkasının yerine düşünmeye çalışın. Örneğin “Atatürk benim yerimde olsaydı ne yapardı?” gibi...

20. Beyninize sizi başarıya ulaştıracak sorular sorun Ör: Hayatta gelebileceğim en iyi yerde miyim? gibi…

21. Dr.Davit Schwartz‘a göre: “Bir şeyin imkansız olduğuna inanırsanız aklınız bunun neden imkansız olduğunu arama başlar. Ama bir şeyin yapılabileceğine inandığınızda, aklınız onu yapmak üzere çözüm bulmanıza yardım etmek için çalışmaya başlar”

22. Kitap okumak güçlü bir beyin jimnastiğidir.

23. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Bu yüzden spor yapın, fazla kilolarınızı atmaya çalışın ve

24. SU İÇİN. Unutmayın beynin %78’i sudur.