Güzel Yaş Almanın 14 Püf Noktası

1-Sağlıklı Yağlar Yiyin
Doymuş yağların atardamarlarınız ve kalp sağlığınız için kötü olduğunu zaten biliyorsunuz. Ancak konsantrasyonunuza ve hafızanıza da zarar verebilirler. Bu nedenle beslenmenizde sağlıklı yağların oranını artırın ve diğerlerini çıkartın. Keten tohumu ve fındık gibi bitkilerden daha fazla yağlı balık ve yağ ekleyin. Bu sağlıklı yağların kalbiniz ve beyniniz için ekstra faydaları olabilir.

2-Evcil hayvan besleyin
Çocuklarınız evden ayrıldıysa ve eviniz boş geliyorsa, bir evcil hayvan sahiplenmeyi düşünün. Kedileri ve köpekleri olan insanlar daha düşük kolesterol ve daha az kalp hastalığı riskine sahip gibi görünüyor. Ayrıca daha az doktor ziyaretine ihtiyaçları var. Evcil hayvanların neden tam olarak bu konuda yardımcı olduğunu bilmiyoruz. Ama en azından, yürüyüşe ihtiyacı olan bir köpeğe sahip olmak, günlük egzersiz yapmak için harika bir yoldur.

3-Hareketten Asla Vazgeçmeyin
Her şart altında vücudunuzu , organlarınızı hareket ettirmenin bur yolu vardır... Mutlaka harekete hayatınızda yer verin... 

4-Öğrenmeye devam edin
Kendinizi şaşırtın. Tanıdık ve rahat olana bağlı kalmak yerine, yeni bir şeyle uğraşın. Alışılmadık yerlere gidin. Yeni arkadaşlar edin. Bir müzik aleti veya bir dil öğrenin. Yeni deneyimler beyninizde yeni yollar oluşturacak ve yaşlandıkça zihninizi sağlıklı tutacaktır. Ayrıca heyecan ve mutluluk bulma seçeneklerinizi genişleteceklerdir.

5-Alzheimer Riskinizi Azaltın
Yaşlandıkça zihninizi keskin tutmak ister misiniz? Harekete geçin. Orta yaşta düzenli egzersiz, yaşlandığınızda hafıza ve düşünme sorunları yaşama olasılığınızı neredeyse yarı yarıya azaltabilir. Egzersiz, beyninize giden kan akışını hızlandırır ve orada yeni hücrelerin büyümesine yardımcı olur. Bulmaca çözün zihninizi harekete geçirecek kitaplar okuyun.

6-Kendinizi Takip Edin
Giyilebilir bir fitness takipçisi deneyerek, yediğiniz yemeği bir akıllı telefon uygulamasına kaydederek veya evde tansiyon aleti gibi araçlar kullanarak sağlığınızın daha eksiksiz bir resmini elde edin. Sağlığınızı iyileştirmenin ve ilerlemenizin grafiğini çıkarmanın yeni yollarını öğreneceksiniz.

7-Yeni Bir Başlangıç ​​Yapın
50'li yaşlarda ve sonrasında yaşam tarzınızı değiştirmek - daha fazla egzersiz yapmak ve daha sağlıklı beslenmek - büyük bir fark yaratabilir. Kalp problemleri, kanser ve kemik kırıkları riskinizi azaltabilirsiniz. Çok geç değil. Artık 30 yaşınıza göre gerçekten daha sağlıklı ve daha fit olabilirsiniz.

8-Daha Akıllı Yemek Seçimleri Yapın
Yaşlandıkça metabolizmanız yavaşlar ve daha az kaloriye ihtiyacınız olur. Bu yüzden aldıklarınızı sayın. İhtiyacınız olan besinlerle dolu yiyecekleri seçin. Koyu yapraklı yeşillikler ve renkli meyve ve sebzeler yiyin. Kemikler için kalsiyum almak için az yağlı süt ürünlerini artırın. B12 vitamini içeren tahıllar ve D vitamini içeren süt gibi güçlendirilmiş gıdalar da yardımcı olabilir. Şekerli içecekler ve tatlılardan aldığınız boş kalorileri azaltın.

9-Dengede Kalın

İyi bir dengeye sahip olmak, düşmeyi ve potansiyel olarak ciddi yaralanmaları önlemenin en iyi yollarından biridir. Bu egzersizleri gününüzün bir parçası yapın. Tek ayak üzerinde durun veya topuk tırnağınıza yürüyün - sanki bir kiriş üzerinde yürüyormuşsunuz gibi. 

10-Kas Gücünüzü Artırın

Aerobik egzersiz önemlidir, ancak kaslarınızı da geliştirmeyi unutmayın. Yaşlılarda düzenli kuvvet antrenmanı üzerine yapılan bir araştırma, bunun hücrelerde genetik değişikliklere neden olduğunu buldu. Sonuç: Yaşlı insanların kasları, 20'li yaşlarındaki insanların kaslarına daha çok benziyordu.

11-Sosyal Olun
Arkadaşlarınız veya ailenizle daha fazla zaman geçirin. Zihninizi keskin tutmanıza yardımcı olabilir. Sosyal insanlar daha keskin düşünürler ve yaşlandıkça hafıza sorunları yaşama olasılıkları çok daha düşüktür. Veya gönüllü olmayı deneyin. Daha düşük kalp hastalığı riski ve daha uzun bir yaşam ile bağlantılıdır. Başlamak için emekli olana kadar beklemeyin. Araştırmalar, ne kadar erken başlarsanız, daha sonra sağlık sorunları yaşama ihtimalinizin o kadar düşük olduğunu gösteriyor.

12-Fazla Kırışıklıklara Önleyin
Cildinizin yıllara meydan okumasını mı istiyorsunuz? Her gün güneş kremi kullanın: Kırışıklıkları gerçekten önlüyor. Ve çok geç değil -- orta yaşına kadar kullanmaya başlamamış insanlar bile hala fayda görüyor. SPF'si 30 veya daha yüksek olan bir ürün seçin.

13-Uykunuzu önemseyin
Bu günlerde eskisinden biraz daha az uykuya ihtiyacınız olabilir. Bu normal. Ancak gece 7 saatten daha az uyuyorsanız veya gün içinde kendinizi yorgun hissediyorsanız, bir sorun var demektir. Uykusuzluk yaşlanmanın normal bir parçası değildir. Daha fazla egzersiz yapın, daha az alkol alın ve ilaçlarınızı doktorunuzla görüşün. Depresyon veya anksiyete gibi altta yatan bir sorununuz varsa tedavi isteyin; tekrar sağlıklı bir şekilde uyumanıza yardımcı olabilir.

14-Yaşınızın Ödüllerinin Tadını Çıkarın
İşte size bazı iyi haberler: İnsanların yaşlandıkça mutluluk ve tatmin duygusu artıyormuş. Bu bilimsel bir gerçek...80'lerindeki insanlar, 70'lerindeki insanlardan daha memnun olduklarını bildiriyor. Bu yüzden yaşadığınız anların tadına doya doya varın. Farkında olarak yaşayın...
SAĞLIKLI VE UZUN YAŞAM İÇİN BU YAZILARA DA MUTLAKA GÖZ ATIN