"Yaşam Enerjimi Kaybettim" Diyenlere 9 Öneri

Hepimiz bazen kendimizi mutsuz ve isteksiz hissedebiliriz. Yaşam enerjimiz düşebilir ve amaçsızlık içinde bulabiliriz kendimizi. Duygu terapisti Özlem Hatipoğlu, böyle hissedenlere yol gösterici, güzel öneriler sunuyor…
“Mutsuzum, yaşam enerjimi kaybettim, hayatta hiçbir amacım yok, beni neyin mutlu edeceğini bilmiyorum, yaşam için bir coşku duymuyorum, her şey anlamsız geliyor.”
 Bu cümleleri seanslarda sık sık duyarım. Eğer siz de bunlardan bir ya da bir kaçını söylemeye başladıysanız çaresizlik ve kendine acıma duyguları sizi esir almış ve ruhsal durumunuzla ilgilenmeniz gerekiyor demektir. 
Çocukluk ve gençlik yıllarında hevesli ve coşkuluyuzdur ama sonra bazen bir şeyler olur ve biz vazgeçeriz, kendimizi çaresiz hissederiz, ne yaparsak yapalım hayat değişmeyecek diye düşünürüz. 
Bazen geçmişe takılır kalırız; “Şu kişiyle evlenseydim böyle olmayacaktı, şu okula gitseydim böyle olmayacaktı, üniversiteyi okusaydım böyle olmayacaktı.” gibi şeyler geçer aklımızdan, ama artık her şey için çok geç olduğunu düşünürüz.


Oysa yaşam coşkumuzu kaybetmemize neden olan ve bizi dibe çeken bozulmuş olan ruh halimiz ve duygu durumumuzdur. Hiçbir zaman geç değildir ve eğer istersek her şey değişebilir. 
Belki birdenbire bütün hayatımız değişmez ama bir yerden başlamamız gerekiyor, küçük bir adım bile atmadan yolun bitmesini bekleyemeyiz.
  1. Her şeyden önce mutsuzluğumuzun kaynağını bulmamız gerekiyor.
  2. Bu ruh halini ne zamandır yaşıyorsunuz? 
  3. Kaç yıl önce böyle şeyler söylemeye başladınız?
  4. O zamanlar hayatınızda ne olmuştu? 
  5. Belki çok sevdiğiniz birinin kaybı, belki zor geçen bir hastalık devresi, belki bir yakına bakmak mecburiyeti ya da o zaman doğru gibi göründüğü için evet dediğiniz ama sonra pişman olduğunuz bir seçim?
  6. Hayatınızı gözden geçirin ve ne zaman mutsuz olmaya başladığınızı bulun, gün yüzüne çıkarın ve üzerinde düşünün o zaman olup bitmiş olabilir ya da bugün hala seçiminizin sonucunu yaşıyor olabilirsiniz. Eğer olup bittiyse o zamanın duygusunu bugün taşımayı bırakın, eğer hala seçiminizin sonucunu yaşıyorsanız yeni bir seçim yapıp durumu değiştirebileceğinizin farkına varın.
  7. Yaşam enerjimiz geri gelsin istiyorsak önce ben istersem bir şeyler değişebilir diye düşünmeye başlamalıyız, hayatı suçlayarak ve yakınarak hiçbir şeyi değiştiremeyiz.
  8. Mutlu olmak istiyorsak mutsuzum diye şikayet etmeyi bırakıp bizi neyin mutlu ettiğini hatırlamalıyız. Bu ruh haline girmeden önce neyi yapmaktan keyif alırdım, ne bana coşku verirdi, neyi yaparken çok iyi hisseder, hatta kendimi bile unuturdum. Bunları hatırlayın ve yeniden yapmaya başlayın.
  9. Hayatın küçük seçimlerle hatta bazen küçük sözcüklerle bile değişebileceğini aklınızda bulundurun.
Biliyorum “Kolay değil!” diyorsunuz şimdi ama ben de kolay demedim, mümkün dedim. Kendi mutluluğumuz için çaba harcamaya değmez mi?
Herkesin olumsuz duygu durumlarından kurtulması dileğiyle...