Sıkıntıdan Patlayanlara 12 Tavsiye

Biliyorum, sıkıntıdan patlamak üzeresiniz ve “off, puff” diye diye içinizi daha da daraltıyorsunuz. Yapabileceğiniz şeyleri düşünüyorsunuz ama yine de can sıkıntısı nasıl geçer sorunsalına cevap bulamıyorsunuz.
“Çok sıkıldım, acaba ne yapsam, bütün gün nasıl geçecek, arkadaşımı mı arasam, film mi izlesem…” gibi zibilyon tane düşünceden sonra kös kös oturmaya devam edenlerden biri olabilirsiniz. Zamanınızı nasıl değerlendireceğinizi bilemiyorsunuz. Aslında bir sürü şey yapabilecekken oflayıp puflamaya devam ediyorsunuz. Sonra da “çok sıkılıyorum ve ne yapsam ne etsem” diye diye akşam ediyorsunuz. Hiçbir şey yapmadan, koca bir günü can sıkıntısına kurban etmiş oluyorsunuz.
Tercihinizi can sıkıntısından kullanmak yerine, eğlenceli bir şeyler bulmalısınız. Kıymetli vaktinizi kayda değer şeyler yaparak geçirmelisiniz. Sonuçta; ortada can sıkıntısı diye bir şey varsa onun çözüm yolu da var demektir. Yani burada soruna değil, çözüme odaklanmanız gerektiğini bilmelisiniz.
“Çok sıkılıyorum, hiçbir şey yapmak istemiyorum…” gibi yakınma cümleleri yerine “acaba ne yapsam da şu can sıkıntısından kurtulsam” diye düşünmelisiniz. Emin olun, istediğinizde canınız sıkılınca yapabilecek sayısız farklı şey bulacaksınız. Ama durun bir dakika! Şimdi siz maazallah ona falan da üşenirsiniz! Yorulmamanız adına canınız sıkıldığında neler yapabilirsiniz, gelin hep birlikte bakalım

Evde Tek Başına Kaldığında Yapılabilecek Şeyler

Evde tek başınıza kaldınız ve canınız sıkıntıdan patlıyor mu? “Ne yapsam da şu can sıkıntısından kurtulsam” diye mi düşünüyorsunuz? Hiç merak etmeyin, çünkü hemen şimdi öğreneceğiniz önerilerle ruhunuzu daraltan o sıkıntıdan kurtulacaksınız. Aşağıdaki listede tek başına yapılabilecek eğlenceli aktivitelerden tutun da tembelliğin tadını çıkartabileceğiniz birçok öneriye rastlayacaksınız. Fazla uzatmadan, hemen tek başına yaşayanların can sıkıntısını gidermek için öneriler sunalım:

1- Tepeden Tırnağa Bakıma Girin!

Rough Road Ahead, but U.S. Personal Care Sales March Onwards
Evde tek başına kaldınız ve yapacak hiçbir şey bulamıyorsunuz. O zaman hemen küçük bir araştırma yapıp evinizdeki malzemelerle ne gibi kişisel bakım ürünleri yapabileceğinizi öğrenmelisiniz. Çünkü bütün gününüzü kendinize bakım yaparak geçireceksiniz. Evet, size can sıkıntınızı gidermek için tepeden tırnağa bakıma girmenizi öneriyorum. Saçınıza ve yüzünüze maske yapabilirsiniz. Tırnaklarınıza manikür-pedikür yapabilirsiniz. Ilık bir duş alabilirsiniz. Vücut kremleri kullanabilirsiniz. Tüm bunlarla hem can sıkıntısından kurtulacaksınız hem de bakımın sonunda yenilenerek, göz kamaştırıcı hale geleceksiniz.

2- Temizlik ve Evi Derleyip Toplama İşleriyle Meşgul Olun!


Canınız mı sıkılıyor? O zaman müziğin sesini yükseltin, üzerinize rahat bir şeyler giyin ve temizlik moduna geçin derim. Sonuçta; evde boş vakit değerlendirmek için fikir aramıyor muydunuz? İşte size hem eğlenceli hem de faydalı bir fikir! Tamam, evi derleme toplama temizlik yapma işi ilk başta gözünüze zor görünebilir. Ama başladıktan sonra emin olun ki, zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Ayrıca işin sonunda da duşunuzu alıp misler gibi kokan evinize bakacak ve eserinizle gurur duyacaksınız!

3- Dolabınızdaki Fazlalıklardan Kurtulun!


Evde yapılabilecek bir diğer aktivite de dolabınızdaki fazlalıklardan kurtulmanız! Eminim, sizin dolabınızda da aldığınızdan beri bir kez bile giymediğiniz ya da artık sıkıldığınız için yüzüne bile bakmadığınız sayısız gereksiz eşyanız vardır. İşte tam da vaktini bulmuşken, yani kendinize yapacak bir şeyler arıyorken, dolabınızı tamamen boşaltabilirsiniz.
Giymediklerinizi bir kenara ayırabilirsiniz. Giydiklerinizi ise düzenli bir şekilde yeniden dolabınıza yerleştirebilirsiniz. Bu şekilde hem dolap düzeltme işinizi halletmiş olacaksınız hem de fazlalıklarınızı farklı şekillerde değerlendirebileceksiniz. Mesela; 2. el eşya satışı yapan sitelere üye olarak giymediğiniz eşyalardan kazanç elde edebilirsiniz. Ya da ihtiyacı olan kişilere vererek eşyalarınızı iyi bir amaç için kullanabilirsiniz.

4- Kıyafet Kombini Yapın!


Şimdi de hem erkekler hem de kadınları “bugün ne giysem” derdinden kurtaracak bir öneriden bahsetmek istiyorum. Evet, hazır evde kimsecikler yokken kıyafet kombini yapabilirsiniz. Kendinizi “yarın ne giysem” derdinden kurtarabilirsiniz. Hangi pantolonun üzerine hangi kazağı giyeceğinizi, hangi eteği hangi bluzla eşleştireceğinizi düşünüp denemeler yapabilirsiniz. Giyecek bir şey bulamadığınızda önceden hazırlamış olduğunuz kombinlerden faydalanabilirsiniz.

5- Film Kültürünüzü Geliştirin!


Evde tek başına kaldığınızda yapılabilecek bir diğer şey de kesinlikle film izlemek! Hem can sıkıntınızı gidermek hem de boş vakitlerinizi değerlendirmek adına film izleme seçeneğini kesinlikle değerlendirmelisiniz. Sonuçta bir yanda eğlenirken bir diğer yandan da film kültürünüzü genişletmiş olacaksınız. Ve bu noktada size izlemediyseniz veya tekrar bir göz atarım diyorsanız; IMDb puanları ile son 10 yılın en iyi filmleri ile can sıkıntınızı gidermenizi öneririm.

6- Eşyaların Yerlerini Değiştirerek Evinize Yeni Bir Görünüm Kazandırın!Canınız çok mu sıkılıyor? O zaman evinizdeki odaları bir bir gezip, yaşam alanınızda ne gibi değişiklikler yapabileceğinizi düşünmelisiniz. Örneğin; salonunuzdaki koltukların yerini değiştirebilirsiniz. Mutfak masasını cam kenarından duvar tarafına alabilirsiniz. Sehpaları farklı yerlere koyabilirsiniz. Gücünüz yettiğince evinize yeni bir görünüm kazandırabilirsiniz.

7- Sevdiğiniz İnsanlara Mektup Yazın!

Yakın arkadaşınıza, annenize, babanıza, sevgilinize, çocuğunuza, kısacası sevdiklerinize! Hayatınızda yer aldıkları için minnettar olduğunuz kişileri düşünerek hepsine ayrı ayrı mektup yazabilirsiniz. Evet, onları düşündüğünüzde içinizden gelenleri bir bir kaleme almanızı öneriyorum.
Örneğin; hatırladığınızda sizi gülümseten anıları, gülmekten karnınızın ağrıdığı tecrübelerinizi, onları neden bu kadar çok sevdiğinizi… Sevdiklerinize mektup yazarken hem can sıkıntısından kurtulacak hem hayatınızdaki insanları düşünerek ne kadar şanslı olduğunuzu bir kez daha anlayacak hem de mektubunuzla onları mutlu etmenin keyfini yaşayacaksınız.

8- Depresif Olan Tanıdıklarınızı Arayın!


Eminim, sizin etrafınızda da onlardan vardır. Hani şu hiçbir şeyden memnun olmayan, sürekli şikayet eden tiplerden! Melankolik ve karamsar tavırlarıyla sizi sizden alan depresif kişiliklerden! Peki, onlarla konunun ne alakası mı var? Hemen söyleyeyim.
Evde tek başınaysanız ve canınız çok sıkılıyorsa, telefonu elinize alıp o depresif mi depresif tanıdığınızı aramanızı öneriyorum. Zira söyledikleriyle “ayy, ben aslında hiç sıkılmıyormuşum” demenizi sağlayacaktır. Çünkü ona “çok sıkılıyorum, ne yapacağımı bilemiyorum” gibi sözler ettiğinizde size kendisinin bin beter olduğunu söyleyecektir. Bu da size “ben yine iyiymişim” diye düşündürecektir.

9- Kendinizi Dinleyip Geleceğe Yönelik Plan Yapın!


Evde tek başına kalmanın keyfini bu şekilde çıkarabilirsiniz. Sonuçta; her zaman kendinizle baş başa kalmaya fırsat bulamıyorsunuz. İşte tam da fırsatını bulmuşken, kendinizi dinleyip geleceğe yönelik plan yapmayı düşünebilirsiniz. Hayatınızı gözden geçirebilirsiniz. Ulaşmak istediğiniz hedeflerden oluşan bir liste hazırlayabilirsiniz. Sakin kafayla yapmanız gerekenleri düşünerek yaşamınızı düzene sokabilirsiniz.

10- Kim, Kiminle, Nerede, Ne Yapıyormuş Şöyle Bir Bakın!

Yani sosyal medya mecralarında fink atmanızı öneriyorum. Kimin kiminle nerede ne yaptığını inceleyerek can sıkıntısından kurtulun. Hatta öğrendiğiniz bomba haberleri hemen SS alıp arkadaşlarınızla paylaşın.
Zaten Facebook, Instagram, Twitter, Tumblr derken can sıkıntınızın uçup gittiğini göreceksiniz. Pek çok kişinin bağımlısı olduğu sosyal medyayı yararınıza kullanmış olacaksınız. Ama olayı abartmamaya da dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde siz de bir sosyal medya bağımlısı olursunuz ve bu kötü alışkanlığın negatif etkileriyle tanışmak durumunda kalırsınız.

11- Yeni Bir Yabancı Diziye Başlayın!

Evde tek başına kaldığınızda yapabileceğiniz bir diğer şey de bu! Ne zamandır arkadaşlarınızdan duyduğunuz ya da merak ettiğiniz yabancı bir diziye başlayabilirsiniz. İstediğiniz kadar bölüm izleyebilirsiniz. Herkesin dilinde olan yabancı dizilerden haberdar olarak ortamdaki muhabbetlere rahatlıkla katılabilirsiniz

12- Huzur İçinde Kitap Okuyun!


Yeni bir kitaba başlayabilirsiniz. Sessizliğin içinde battaniyenin altına girip farklı dünyalara seyahat edebilir, yeni insanlarla tanışıp yepyeni hayatlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Emin olun, kitabı elinize aldıktan kısa süre sonra sayfaların arasında kaybolacak ve can sıkıntısından kurtulacaksınız.
Yazar: NESRİN BAYRAKTAR
KAYNAK