Beyin Sağlığı İçin Mutlaka Almanız Gereken 10 Vitamin


Demans, alzheimer gibi beyin yaşlanmasına bağlı hastalıklar, hepimizin korkulu rüyası… Sadece korkmakla yetinmeyip beyin sağlığımızı üst düzeye korumak için yapabileceğimiz şeyler yok değil… Bunların başında beynimizin ihtiyacı olan maddeleri ve hangi besinlerde bulunduklarını bilmek geliyor…

İşte beyninizin gücünü en üst düzeye çıkarmanız için gereken vitaminler ve hangi besinlerde bulundukları…

1. Omega-3

Beyniniz % 60 oranında yağdan oluşur. Sağlıklı ve iyi performans gösteren bir beyin istiyorsanız, beyninize doğru yapı taşları sağladığınızdan emin olmanız ve yağın en önemli şeylerden biri olduğunu unutmamanız gerekir.

Omega-3 içeren besinler;

Ceviz, chia tohumu, sardalya, somon, keten tohumu, yumurta, balık yağı.

2. Magnezyum

Beyin ve sinir sistemini sakinleştiren bir mineral olarak bilinir. Sinir sistemini rahatlatmak, depresyonu ortadan kaldırmak, kaygıyı azaltmak, stres hormonlarını düşürmek gibi faydaları vardır.

Magnezyum içeren besinler;

Badem, ıspanak, kaju, avokado, siyah fasulye.

3. B1 vitamini: Tiamin

Aynı zamanda tiamin olarak da bilinen B1, enerjinizi yöneten süreçler de dahil olmak üzere vücuttaki çok sayıda metabolik süreç için gereklidir. Beyniniz gün boyunca muazzam miktarda enerji kullanır. Düşük seviyelerde tiamine sahip olmak, beyninize ihtiyaç duyduğu hayati enerjiyi sağlayamayabilir. Bu da yorgunluk, sinirlilik gibi durumlara yol açabilir.

B1 vitamini: Tiamin içeren besinler;

Deniz yosunu, ayçiçeği, fındık, mercimek, siyah fasulye.

4. B6 vitamini

B6 vitamini, kendinizi daha mutlu hissetmeniz için ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca zihinsel yorgunlukla mücadele etmek için de önemlidir. B6 eksikliği belirtileri şunlardır: Sinirlilik, odak ve konsantrasyon kaybı, yorgunluk, hafıza problemi ve kas ağrıları.

B6 vitamini içeren besinler;

Sığır eti, antep fıstığı, ton balığı, hindi göğsü, avokado.

5. B9 vitamini

B9 vitamini folat olarak bilinir. Folat, normal beyin gelişimi için özellikle önemlidir. Beynin bağışıklık sistemimizi iletmek ve düzenlemek için kullandığı birçok nörotransmitteri yaratmada önemli bir bileşendir. Folat ayrıca doğal bir antioksidandır ve çalışmalar beynin fonksiyonunu ve hafızasını korumaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

B9 vitamini içeren besinler;

Ispanak, dana karaciğer, brokoli, kuşkonmaz, marul.

6. B12 vitamini B12, güçlü kemikler, saçlar, deri, tırnaklar, bağışıklık sistemi ve kalp sağlığı da dahil olmak üzere sağlığınızın ve refahınızın birçok yönü için gereklidir. B12 ayrıca beyniniz ve zihinsel sağlığınız için son derece önemlidir.

B12 vitamini içeren besinler;

Karaciğer, sardalya, somon, yumurta, maya.

7. C vitamini

C vitamini beyniniz için çok güçlü ve önemli bir antioksidandır. Beyniniz işini yapmak için çok fazla enerji ve oksijen tüketir. C vitamini gibi antioksidanlar, beynin işini yapmasını sağlar ve yıpranmasını önler.

C vitamini içeren besinler;

Brokoli, narenciye, biber, karpuz, ıspanak.

8. D vitamini

“Güneş ışığı” vitamini olarak da bilinen D vitamini, çoğu insanın eksikliğini yaşadığı en önemli vitaminlerden biridir. D vitamini genellikle kemik sağlığı ve kalp sağlığı ile ilişkilidir, ancak araştırmalarda D vitamininin beyninizin performansında önemli bir rol oynayabileceği gösterilmiştir. Bazı çalışmalar düşük D vitamini düzeylerinin beynin işlev ve performansını bozabileceğini göstermiştir.

D vitamini içeren besinler;

Doğal güneş ışığı ve D vitamini destekleri.

9. E vitamini

E vitamini güçlü bir antioksidandır. Antioksidanlar vücudunuzun oksidatif stresle savaşmasına yardımcı olmak için kritik öneme sahiptir. Oksidatif stres, vücudunuzda yıpranan hücrelerde oluşan metabolik bir süreçtir. Antioksidanlar bu yıpranmaya karşı savaşır ve hücrelerinizi genç ve en iyi şekilde tutmaya çalışır.

E vitamini içeren besinler;

Badem, lahana, pazı, maydanoz, zeytin.

10. Çinko

Nöronlar birbirleriyle etkili bir iletişim kurmak için çinko gerektirir. Eksikliğinde dikkat ve odaklanma sorunları, bağışıklık sistemi sorunları, akne, ishal gibi problemlere neden olabilir.

Çinko içeren besinler;

Kabak çekirdeği, sığır eti, kaju, mantar, ıspanak.

Beyin sağlığı konusunda şu yazılara da tıklasanız çok iyi olur!

Beyin Sağlığımızı Bozan 10 Tehlike

Bu 8 Altın Kural ile Beyin Sağlığınızı Garantileyin!