Gıdı Sarkmasına Karşı 3 Doğal Kür ve 4 Etkili Egzersiz


Gıdı sarkması, yer çekiminin, genetiğin, yaşlanmanın ve çeşitli faktörlerin etkisiyle meydana gelebilen bir durumdur. Gıdı eritmek için cerrahi operasyonlara başvuran kişiler mevcuttur ancak doğal yöntemlerle de gıdı eritmek mümkün olabilmektedir. Doğal yöntemle çözüm üretmek hem maliyet hem de sağlık açısından daha etkilidir. Bunun için istikrarlı ve kararlı olmak yeterlidir. Bitkisel kürler ve doğal yöntemler düzenli olarak uygulandığında çok iyi sonuçlar verebilmektedir. Bu makalemizde gıdı sarkması oluşumunun başlıca sebeplerinden bahsederken çok etkili çözüm yöntemleri olan doğal kürler ve egzersizlere de değineceğiz. 

Gıdı Sarkması Nasıl Oluşur?


Gıdı eritmek için öncelikle gıdının neden ve nasıl sarktığını bilmekte fayda vardır. Gıdı, sağlıksız beslenme, egzersiz yapmama ve hareketsiz yaşam tarzı gibi birçok faktörün bir araya gelmesiyle sarkabilmektedir. Paketli gıda tüketimini arttırmak, fast food gıdaları fazla tüketmek, aşırı yağlı beslenmek gıdı sarkmasına etken olarak gösterilir. Çok fazla kilo alıp vermek de gıdı sarmasına sebep olabilmektedir. Gıdı sarkmasını engellemek için doğal yöntemler ve bitkisel kürler mevcuttur. Ancak var olan gıdığı eritmek biraz daha emek isteyebilir. Bunun için belli egzersizleri düzenli olarak yapmaya, sağlıklı – dengeli beslenmeye ve çok yağlı gıdalar tüketmemeye özen göstermek gerekir.
Gıdı Eritme Yöntemleri Nelerdir?
Gıdı eritme yöntemleri doğal bitkisel kürlerden ve egzersizlerden oluşur. İstikrarlı bir şekilde hem doğal kürleri uygulamak hem de düzenli olarak gıdı egzersizleri yapmak gıdı eritmek için oldukça ideal yöntemlerdir.

Gıdı Eritmek İçin 3 Doğal Kür


1) Gıdı Eritmek İçin Limon Kürü
Malzemeler:
1 adet limon
Uygulama:
1 adet limonu 3-4 yuvarlak dilime bölmekle işe başlanır. Bu yuvarlak dilimlerden bir tanesini alarak boyun bölgesine sürme işlemine başlanır. Uygulama esnasında boyun – gıdı bölgesini gergin tutmak için başı yukarıya doğru kaldırmakta fayda vardır.
4- 5 dakika limonla gıdı olan bölgeye masaj yaptıktan sonra en az yarım saat beklenmesi gerekir. Cilt, limonu emdikçe gerginleşecektir. Bu da boyun kısmında bulunan kas gruplarının çalışmasında etkili olacaktır.
Daha sonra cildi temizlemek mümkün olur. Bu işlem her gün, gıdı eriyene kadar yapılabilir. Gıdı eritmede etkili ve hızlı sonuç almak için bu işlemin yanı sıra gıdı egzersizleri yapmaya da özen göstermek gerekir.


2) Gıdı Eritmek İçin Yumurta Beyazı Kürü
Malzemeler:
2 adet yumurtanın beyazı
1 su bardağı süt
1 yemek kaşığı limon suyu
1 yemek kaşığı bal
1 çay kaşığı nane yağı
Uygulama:
Gıdı eritmek için yumurta beyazı maskeyi de doğal yöntem olarak gönül rahatlığı ile uygulayabilirsiniz. Yumurta akı cilde gerekli vitamin ve mineralleri sağlarken su tutmasını da engeller.
Yumurta beyazlarını bir kasede çırptıktan sonra içerisine süt ilave edilir. Daha sonra bal, nane yağı ve limon suyu da eklendikten sonra homojen bir kıvama gelmesi için karıştırılır.
Hazırlanan karışım boyun bölgesine güzelce sürülür. Bu maske yaklaşık 20 – 30 dakika sonra kuruyacaktır. Tamamen kuruduktan sonra ılık suyla yıkanır ve boyun bölgesi temizlenir. Bu maskeyi her gün uygulamaya uygundur. 

3) Gıdı Eritmek İçin Patates Püresi Kürü
Malzemeler:
1 adet patates
1 tane yumurtanın beyazı
1 tatlı kaşığı bal
Uygulama:
Patates haşlanır, ezilir ve püre kıvamına getirilir. Daha sonra içerisine bal ve yumurta beyazı eklenerek homojen bir hale gelmesi için karıştırılır. Hazırlanan karışım boyun bölgesine masaj yapar gibi sürülür. Bu şekilde 30 – 40 dakika bekledikten sonra boyun bölgesi ılık suyla yıkanır ve temizlenir. Bu doğal kür yöntemini haftada 1 -2 defa uygulamak yeterli olacaktır. 

Gıdı Eritmek İçin 4 Etkili Egzersiz

Gıdı eritme egzersizi uygulamadan önce boyun bölgesinin muhakkak çalıştırılması ve ısınması gerekir. Aksi takdirde hem istenilen sonucu elde etmek güçleşir hem de boyun bölgesinin incinme riski bulunur. Aşağıdaki egzersizleri oturur pozisyonda ve ev gibi kapalı ve güvenli bir mekanda yapmakta fayda vardır.

1) Gıdı Eritmek İçin Boyun Isıtma Hareketi

Isınma: Öncelikle arkalığı olan rahat bir koltuğa oturulur ve dik pozisyonda durulur. Daha sonra baş kısmı 10 kere sağdan sola olacak şekilde dairesel bir hareketle döndürülür. Aynı işlem 10 kere de soldan sağa yapılır. Böylece kan akışının hızı arttırılmış olur. Boyun toplamda 20 defa hareket ettirildikten sonra 30 – 60 saniye kadar dinlendirilir.
Boyun Isıtma Hareketi ile ilgili görsel sonucu
Daha sonra baş kısmı arkaya doğru yatırılır. Çene bölgesi ileriye doğru çıkartılır. Bu şekilde boyun kısmı mümkün olduğunca gerilir ve 20 saniye kadar bu şekilde beklenir. Daha sonra gerilen boyun rahat bırakılır. Bu işlem 5 – 6 defa tekrarlanabilir.
İlk zamanlar daha kısa süreli yaparken ilerleyen günlerde süreyi ve tekrarı arttırmak mümkündür.

2) Gıdı Eritmek İçin Boyun Kaslarını Çalıştırma Hareketi
Bu egzersizde de ilk egzersizde tarif edildiği gibi baş kısmı geriye doğru yatırılır ve boyun bölgesinin gerilmesi sağlanır. Ardından ağız açıp kapatarak gıdı bölgesindeki kasların çalışması sağlanır. Bu hareketi boyun kısmı yanana kadar yaklaşık 1 dakika yapmak gerekir. Daha sonra 30 – 60 saniye dinlenilir ve tekrar aynı harekete devam edilir. Bu şekilde 5 – 6 set yapmak mümkündür.

 3) Gıdı Eritmek İçin Boyun Germe Hareketi
Bu egzersizi ilk iki egzersizin ardından uygulayarak ve doğal kürlerle destekleyerek etkiyi arttırmanız mümkündür. Bunun için baş kısmı geriye doğru yatırılır ve boyun kasları gerilir. Bir süre bu şekilde bekleyerek boyun kaslarının gerilmesi ve çalışması sağlanır.

4) Gıdı Eritmek İçin Boyun Kaslarını Yakma Hareketi
Bu egzersizi de ilk 3 egzersizden sonra yaparak boyun kaslarının daha da güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Öncelikle bir el yumruk şekline getirilerek çenenin altına yerleştirilir. Daha sonra ağız açıp kapatılır. Bu hareket, bir süre sonra çene kaslarının yanmasına neden olur. Bu da kasların çalıştığı anlamına gelir.

1 dakika yaptıktan sonra 20 saniye kadar ara verip tekrar yapmak gerekir. İlk günlerde 3 set yapmak yeterli olacaktır. İlerleyen zamanlarda hareketlerin sayısını ve süresini arttırmak mümkündür.