Olduğundan Yaşlı Görünenlere 8 Önemli Tavsiye


Olduğunuzdan Yaşlı Görünmenin Sebepleri

Güneşe maruz kalmak. UV ışınlarına maruz kalarak saatler geçirdiğinizde vücudunuzdaki kolajen üretimi zarar görür. Bu durumun etkisi altında kalan cildin yenilenmesi, nemli ve sağlıklı bir cilde göre daha zor olacaktır. Bundan kaçınmak için her zaman kaliteli ve nemlendiricili bir güneş kremi kullanın.

Sigara içmek. Sigara vücudunuzdaki yaşlanma sürecini hızlandırır. Ayrıca akciğer kanseri gibi sorunlara da yol açar. İdeal olan bu alışkanlıktan tamamen vazgeçmektir. Bunu yapmak kolay değildir ancak sizin için en iyisi bu olacaktır.

Stres. Stresli hissetmek hormonel dengenizin değişmesine yol açarak cildinizin yenilenmesinin daha uzun sürmesine sebep olur. Bunu önlemek için egzersiz yapın ve meditasyon gibi sakinleştirici aktiviteleri düzenli olarak uygulayın.

Olduğunuzdan Yaşlı Görünmek İstemiyorsanız Bunlardan Kaçının:

1.Şeker

Şekerli gıdalar yalnız kilo yapmaz, cildinizin daha hızlı yaşlanmasına neden olur… Herkes şekerli gıdaların fazla alınmasının organizmaya zararlarını bilmektedir. Fakat şekerli gıdalar cilt yaşlanmasını da hızlandırdığı pek bilinen bir durum değildir.

Fazla miktarda basit şekerin organizmaya girişi sonucu, şeker moleküllerinin proteinlere bağlanmasına glikasyon denmektedir.Bu birleşme sonucu oluşan bozulmuş protein yapıları, fonksiyon bozuklukları göstermektedir. 
Bu süreçten derinin önemli yapıları olan kollajen ve elastin proteinleri de zararla çıkarlar. Derinin elastikliğini ve sıkılığını sağlayan elastin ve kollajenin şeker moleküllerince hasarlanması ile deride sarkma, kırışıklık ve yüzeyinin kalitesinin azalması oluşur.

Bütün rafine edilmiş şekerler kötüdür ve yüksek glisemik indekse sahip olan makarna, pirinç, patates, pasta ve tatlılar, beyaz ekmek gibi bütün karbonhidratlar alındıktan sonra şekere dönüşmektedir

2. Kızarmış Yiyecekler

Yağda kızaran tüm yiyecekler vücudunuzda iltihaplanmaya yol açar. Trans yağlar tüketildiğinde daha da güçlü bir etki oluşur çünkü trans yağlar aynı zamanda kolesterolün de yükselmesine neden olurlar.

Dışarıdan satın aldığınız işlem görmüş yiyecekler pek çoğu kaynamış yağın içinde pişirilir. Bu yüzden onlardan uzak durmalısınız. Paketli yiyeceklerin üzerindeki etiketleri okumanızı, olabildiğince taze malzemeleri tercih ederek yiyeceklerinizi bizzat hazırlamanızı öneriyoruz.

3. Hamur işi

Ekmeklerin çoğunun şeker indeksi çok yüksektir. Bu durum kolajen üretimi sürecini karmaşık bir hale getirir ve daha hızlı yaşlanmaya yol açar.

Şeker oranı yüksek olan paketli ekmekler yemek yerine tam tahıllı ekmekleri küçük porsiyonlar şeklinde tüketmeyi tercih edin. Sağlıklı yağlar, vitaminler ve mineraller içeren (kinoa ve yulaf gibi) sağlıklı tahılları tüketmek de iyi bir alternatiftir.

4. Abur cubur

Neredeyse her gün pizza, hazır sandviç ve abur cubur türü yiyecekler mi tüketiyorsunuz?

Cevabınız evetse bu yiyeceklerde işlem görmüş etlerin, trans yağların ve vücudun iltihaplanmasına katkı sağlayan unların olduğunu bilmelisiniz.

Trans yağlar kan akışınızı etkiler, cildinizin daha yaşlı ve soluk, mat görünmesine neden olur. 

Daha Taze ve Canlı Bir Görünüm İçin Doğru Beslenme

Artık hangi yiyeceklerin daha yaşlı ve yorgun görünmenize yol açacağını biliyorsunuz. Şimdi de doğru beslenme alışkanlıkları edinmek için neler yemeniz gerektiğinden bahsedelim.

Genellikle sağlıklı beslenmenin sıkıcı olacağını düşünürüz ancak bu gerçekten çok uzak bir varsayımdır. 

Kolajen içeren besinler

Kolajenin cildinizi elastik tutmaktan ve kırışıklıkları önlemekten sorumlu olduğunu unutmayın. Bu yüzden kolajen açısından zengin gıdalar yerseniz cildiniz daha çok ışıldayacaktır. 

Yumurta

Yumurtada protein, amino asit ve D vitamini mevcuttur. Onları yemenin yanı sıra cildinize iyi gelecek bir yüz maskesi yapmak için de kullanabilirsiniz.

Haftada iki kez birkaç yumurta yemek idealdir. Yumurtayı pişirirken çok fazla yağ veya sağlıksız yağ eklemekten kaçının. Mümkünse içine biraz sebze ekleyin.

Taneli Meyveler

Probiyotikler, vitaminler ve flavonoidler açısından taneli meyveleri tüketmek harikadır. Ayrıca içlerinde cildinize zarar veren ve kırışıklıklara yol açan serbest radikallerle savaşan antioksidanlar da vardır.

Her gün tercihen taze olacak şekilde bir porsiyon taneli meyve yemeye özen gösterin. Smoothieler’inize lezzet katmak veya tatlı yeme ihtiyacınızı gidermek için de onları tercih edebilirsiniz.

Yeşil Çay

Yeşil çay, cildinizdeki hücrelerin yenilenmesine yardımcı olan antioksidanlar içerir. Enerjinizi artırmak için kahvenin yerine tercih ederek harika sonuçlar alabilirsiniz.

Yeşil çayın tadını sevmiyorsanız içine biraz meyve veya baharat ekleyerek tadını az da olsa değiştirebilirsiniz. Bir başka seçenek de yeşil çayı, hazırlayacağınız yeşil smoothieler veya susuzluğunuzu giderecek karışımlar için baz olarak kullanmaktır.

Ayrıca cildinizi dıştan nemlendirecek bazı yüz maskeleri hazırlamak için de yeşil çaydan faydalanabilirsiniz.

Bu tavsiyeleri okuduktan sonra halihazırdaki beslenme alışkanlıklarınızın genel anlamda sağlığınıza ve güzelliğinize katkı sağladığını söyleyebilir misiniz? Cevabınız hayırsa beslenme alışkanlıklarınızı değiştirip daha iyi bir hale getirmek için hala zamanınız var.Bu tavsiyeleri uygulayın, değişiklikleri hızla fark edeceksiniz.

KONU HAKKINDA BU YAZILARI DA TIKLAMADAN GEÇMEYİN!!!
Küçük Dokunuşlarla Yılları Geri Almanın 15 Foto ile Kanıtı
15 Fotoğraf İle Dönüşümün Gücü
Evde 5 Kolay Hareketle Kol Sarkmalarına Veda Ediyoruz!
Cilt Gençleştirmek İçin Aloe Vera'dan 4 Kolay Formül
Göz Altı Morluklarına Evde ve Doktorda 10 Adet Çözüm
Cildinizden Koyu Lekeleri Çıkaran 9 Ev Maskesi
Cilt Sarkmasını Önlemenin 7 Püf Noktası
Cilt Lekelerini Gidermek İçin Bu 6 Mucize Gıdayı Yüzünüze de Sürün!
Sağlıklı ve Canlı Bir Cilt İçin 10 Madde
Yaşlanma Karşıtı Krem Alırken Bunları Sakın Atlamayın!