Vakit Varken Yapılması Gereken 10 Şey


Yaşlılığın gençliği; gençliğin yaşlılığı yaşlarımızdayız. Sağlığımızın izin verdiği kadar yaşamı tadını alıp, doya doya yaşayabileceğimiz çağımız bu yıllar… Geçmişte isteyip de bir türlü zaman bulamadığımız şeyleri yapmanın tam zamanı… Aşağıdaki maddeleri inceleyin. İçinden bir kaçı mutlaka size uyacaktır…
1- Seyahat etme şansınız varken bunu değerlendirin.
Seyahat etmek yaş aldıkça zorlaşmaya başlar. Hele kalabalık bir aileniz varsa birçok şeyi aynı anda planlamanız gerekebilir. Belki yaşınız gereği işlerinizi yoluna koymuş ve maddi anlamda daha avantajlı bir konuma gelmişsinizdir. Ancak artık gençliğinizdeki o spontane ve bir başına çıktığınız macera dolu tatillerden de hayli uzaktasınızdır.
2- Kötü giden bir ilişkiniz varsa bunu sonlandırın.
Sizi yıpratan bir ilişki içindeyseniz gerekli içsel hesaplaşmalarınızı yapın ve ona göre bir karar verin. Bunlar sizin en kıymetli zamanlarınız. 

3- Güneşten korunun.
Güneş oldukça faydalı; ancak güneşten yararlanmanın doğru bir saati var. Bu saatler dışında kalan zamanlarda güneş koruyucunuzu ihmal etmezseniz kırışıklık, benler ve daha da önemlisi cilt kanseri riskinden de uzaklaşmış olursunuz.
4- Yeni bir şey denemekten korkmayın.
Kendiniz için yeni bir şey yapmaya karar verirsiniz. Bu bir kursa başlama veya en basitinden yürüyüşe başlama bile olabilir. Ama yaş aldıkça zihninizde tasarladığınız şeyleri eyleme dökebilmek zorlaşır. Artık sizin bir konfor alanınız vardır ve o alandan çıkmak pek de kolay değildir. Bu nedenle henüz vakit varken ve  konfor alanınız o kadar da katı sınırlarla belirlenmemişken ayağa kalkın ve harekete geçin.
5- Fiziksel aktiviteye öncelik verin.
Olabilecek ya da halihazırda yaşadığınız birçok sağlık problemini önlemek adına sporu hayatınızın merkezine alın.Sağlığınız adına yaptığınız her olumlu eylem size çok güzel bir şekilde dönecektir. Bu nedenle spor yapın ve stresten uzak durun.
6- Öğrenmeyi bir yaşam biçimi haline getirin.
Öğrenme eylemini sadece okulla sınırlı tutmayın. Unutmayın okul hayatınızda aldığınız notlar veya dereceler sizi bir yerlere getirir. Ama esas öğrenme süreci hayatın ta kendisidir. Ve bunun belirli bir mezuniyet zamanı yoktur. Bu da demek oluyor ki öğrenme yaşam boyudur. Bunu bilerek yaşadığınız her şeyden bir şeyler öğrenmeye bakın. Bu sizi yaşam boyu ayakta tutacaktır.

7- Daha çok ‘seni seviyorum’ deyin.
Sevdikleriniz hala yanınızdayken onlara daha çok ‘seni seviyorum’ deyin.
Yaşlandığınız zaman sevdiklerinize sevginizi gösterme konusunda cömert davranmadıysanız çok pişman olabilirsiniz.
8- Başka insanların ne dediğiyle ilgilenmeyin.
Bu sizin hayatınız ve dışarıdaki insanların ne dediğiyle geçecek kadar uzun değil. Dış seslere kendinizi kapayın ve bildiğiniz yolda ilerleyin.
9- Kin tutmayın, bilhassa sevdiğiniz insanlara.
Kin tutmak en başta sizin için zararlıdır. Öfkeyi tekrar ve tekrar yaşamanın ne anlamı var? Affedin ve kendi yolunuza bakın.
10- Gönüllü olun.
Bu hangi konuda olursa olsun yapacağınız en güzel eylemlerdendir. İster yanı başınızdaki birine yardımcı olmak ister ülkemizde mevcut olan kuruluşlardan birine  giderek gönüllü olmak size çok iyi hissettirecektir.