Torunuma İlk Mektup...


Düşünmeye vakit ayır, düşünme güç için kaynaktır. Eğlenmeye vakit ayır, eğlence gençliğin sırrıdır. Okumaya vakit ayır, okuma bilginin pınarıdır. Duaya vakit ayır, dua güç anlarda direnmenin desteğidir. Sevmeye vakit ayır, sevme yaşamı tatlı kılan şeydir. Anlaşmaya vakit ayır, anlaşma yaşama güzel bir tat verir. Gülmeye vakit ayır, gülme ruhun güzelliğidir. İşini iyi yapmaya vakit ayır, iyi iş kişiyi saygın yapar. Teşekküre vakit ayır, teşekkür yaşam pastasının kremasıdır. 
Canım torunum Gai David; beni babaanne yapan, yaşamımın anlamını daha da güzelleştiren ilk torunum sensin. Çok genç yaşta anne olduğum için senin babanı kucağıma aldığımda, inan ki bu denli duygu yüklü değildim. Onunla yaşamayı el ve gönül yordamıyla öğrendim. Her şeyi yine yeniden birlikte keşfettik. Galiba bu işi iyi başardım. Ama sen canım Gai’cığım, bana yaşamın ne denli gelip geçici, ne denli yumuşacık ve sıcacık, ne denli kıymetli olduğunu bir daha duyumsattın.
Annen içerideki odada seni dünyaya getirmeye çabalarken, kapının dışında annenin ve senin selametin için dua ettim. Tam o sırada gerçekten olgunlaştığımı düşündüm. Sen kıymetlim, sen gelince, sevgili annen ve canım oğlum hayatlarının en büyük ödülünü alacaklardı. Ben de bu manzarayı büyük bir sanat eserine bakar gibi hayranlıkla izleyecektim.
Tanrı’m izin verdi, büyükbaban David ve ben buna tanık olduk. Bizim yarattığımız can yeni bir varlık yaratmıştı; seni, canım torunum…

Gözümün nuru ilk erkek torunum; her zaman iyi bir insan olmalısın. İyi insan olmak, mutlu olmanın ve iyi bir adın sahibi olmanın ilk maddesidir. Hiç unutma en büyük ibadet iyiliktir. Ruhun temiz ve beyaz olduğu sürece hayat boyu ibadetini en iyi şekilde yapıyorsun demektir. Çünkü Tanrı’nın kendisi zaten iyiliktir.
Aidiyetini asla unutma ve göz ardı etme. Sahip olduğun aidiyet, gelenek ve aile sevgisi sana kişilik ve güven katacaktır. Mevlana’nın bir öğretisi var ki, onu kulağına küpe yap canım torunum.
O diyor ki…
Sevgide güneş gibi ol,
Dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol,
Hataları örtmede gece gibi ol,
Tevazuda toprak gibi ol,
Her ne olursan ol, ya olduğun gibi görün,
Ya da göründüğün gibi ol.
Başarılı ve mütevazı olmak, Tanrı’nın bağışladığı en büyük erdemlerden biridir. Sen kendini anlatma, başkaları seni fark etsin ve anlatsın. Kendine güven, insanları sev ve onları mutlu et. Mutlu etmek ve vermek, almaktan daha iyidir. Sen verdikçe ve karşındaki mutlu yüzleri gördükçe, zaten en büyük hazzı tadacaksın. Bunun tadından asla vazgeçemeyeceksin.
Hayat yolunda ilerlerken çok çalış çocuğum. Seçtiğin iş hangisi olursa olsun, onu mecburiyetten değil, istediğin için seç. İnsan ancak sevdiği işi yaparsa başarılı olur ve zirveye çıkar. Zirveye kendi çabanla ve tırnaklarınla kazıyarak çık oğlum. Tepeye helikopterle konan insanlar, aynı hızla aşağıya tepetaklak yuvarlanırlar. Çok çalış, çok güven ama asla tevazuyu elden bırakma.

Hayattaki seçimlerinde hep isabetli davranmaya çalış. Hiç kimseye hak ettiğinden ne daha çok, ne de daha az değer ve anlam yükleme.
Sevgilerinde, öfkelerinde, konuşmalarında ölçülü ol. Maksadını aşan lafları ağzından çıkarmamaya çalış.
Bir işe giriştiğin zaman, aynı satranç oyununda olduğu gibi, bir kaç hamle sonrasını düşün, yoksa ummadığın bir anda şah mat olursun.
İşte böyle ilk torunum, gözümün nuru oğlum, sen sen ol hep dengeli ol. Aşkında, nefretinde, başarında, hezimetinde, sevincinde ve hayal kırıklığında... Bunların hepsini yaşayacaksın sıkı dur, ne yükseklerden uç ne de yıkıntı altında kal.
Hayatın adın gibi olsun. GAİ (vadi) DAVİD (sevilen), daima sevilen bir karaktere ve vadi gibi geniş bir yüreğe sahip ol.
Sana son bir söz; bu da Montaigne’den:
Kendini olduğundan az göstermek alçakgönüllülük değil, budalalıktır. Kendine değerinden az değer biçmek korkaklıktır. Kendini olduğundan fazla göstermek de gururdan değil ahmaklıktandır…
Seni çok seviyorum canım torunum. Elim değdikçe sana bu mektuplardan yazmaya devam edeceğim.
Babaannen Sara YANAROCAK

KAYNAK : Salom.com.tr