Hemen Şimdi Kendinizi Daha İyi Hissetmenin 24 Yolu


Aslında hepimiz bu dünyaya neşe ve heyecanla geliyoruz. Tek ihtiyacımız olan biraz besin, biraz konfor ve sağlam bir temel. Ancak bunlardan yoksun olduğumuzda veya eksik kaldığımızda, kendimizi de “eksik” hissetmeyi öğreniyoruz. Başkalarından ve kendimizden aldığımız negatif güçlerle birlikte, sadece başarısızlıklarımızı veya öfkelerimizi görmeye başlıyoruz. 
Elimizdeki tüm kazanımlar silinmeye veya geçmişte kalan güzel anılara dönüşmeye başlıyor. Peki, kendimizi kötü hissetmeye alışmışsak, bunu değiştirmek ve kendimizi iyi hissetmek mümkün mü? 
Bu olumsuz inanışlarımızı tersine çevirip yeniden kendi güzelliklerimizi ve değerlerimizi görmeye odaklanabilir miyiz? Tabii ki evet!

İşte hiç beklemeden kendinizi daha iyi hissetmenin yolları: 1. Aynaya bakın. Beğenmediğiniz fiziksel yönleriniz yerine en sevdiğiniz özelliklerinize odaklanın. Gözleriniz, saçınız, gülüşünüz olabilir. Bir dakikalığına bu güzellik için şükredin.
 2. Yaşıyorsa, annenizi arayın, birlikteyseniz gidin sarılın… Hayatta sizi en çok seven ve sizi en iyi bilen insan annenizdir. Onu arayın ve size güzel bir şeyler söylemesini isteyin.
 3. Aşk mektubu yazın. Eşinize ya da sevdiğiniz kişiye, onun hakkındaki düşüncelerinizi yazın. Yumuşak ve duygusal olun. Aşkınızı paylaşmak, kendinizi daha çok sevmenizi sağlar.
 4. Başarılarınızı sıralayın. Tamamladığınız projelerin bir listesini yapın.
 5. Bulunduğunuz ortamı temizleyin. Temiz ve düzenli bir yaşam ve çalışma alanı, beyninizin de düzenli olmasını sağlar, düşüncelerinizi ve yaratıcı kanallarınızı açar.
 6. 5 dakikalık egzersizler yapın. Evet sadece 5 dakikalık egzersiz bile enerjinizi yükseltir ve iyi bir rutin olabilir.
 7. Meditasyon yapın veya dua edin. Egonuzu bir kenara bırakın ve sahip olduklarınız için şükredin. 
 8. Saçınızı ve makyajınızı yapın. Eğer sizi memnun etmiyorsa, değiştirin. Aynada gördüğünüz kişiyi beğenmek, size kendinizi daha farklı hissettirir.  
 9. Özür dileyin. Eğer yanlış bir şey yaptıysanız özür dilemekten çekinmeyin. Suçluluk ve utanma, sağlıklı duygular değildir.
 10. Vazgeçecek bir şeyler bulun. Eğer ihtiyaç duymadığınız veya kullanmadığınız bir şeyler varsa, başkalarına vererek değerlendirebilirsiniz.  
 11. Etrafınızdaki insanlara moral verin. Birine pozitif mesajlar verdiğinizde, kendi içinizdeki kötü duygulardan da uzaklaşabilirsiniz.
 12. Sizi rahatsız eden şeyleri değiştirin. Ufak bir adım bile olsa değişimi başlatın.
 13. İtiraf edin. Kendinizle ilgili sizi rahatsız eden şeyi bulun ve bunu itiraf edin. Şimdi de bunu tersine çevirmek için çabalayabilirsiniz.
 14. Aynanın karşısına geçin ve dans edin. Bunu yaparken kendinizi ne kadar kötü hissedebilirsiniz ki?
 15. Bir arkadaşınızı arayın. Arkadaşlar aynı yürüyen, konuşan antidepresan gibidir. Her gün bir doz arkadaş size kendinizi iyi hissettirir.    
 16. Arkadaşlarınıza ulaşamadınız mı? O zaman kendi kendinizi arkadaşı olun ve kendinizle konuşun. Arkadaşınız size bu durumda ne derdi? Bunu düşünün ve kendinizle derin bir sohbete dalın.
 17. Verdiğiniz sözü tutun. Eğer bir söz verdiyseniz bunu geciktirmeyin. Sözünüze sadık olmak size kendinizi iyi hissettirir.  
 18. Etrafınıza bakıp kendinizi başkalarıyla karşılaştırdığınızda, aslında ne kadar çok şeye sahip olduğunuzu göreceksiniz. 
 19. Kendinizi sizden daha iyi durumda olan kişilerle kıyaslamayın.
 20. Vizyon sahibi olun. Kendinizi hayatınızın kalanında da iyi hissetmek istiyorsanız, her gün için bir plan yapın. Hayat vizyonunuz ne?   
 21. En güzel anılarınızı yaşatın. Yaşadığınız en güzel şeyi hatırlayın ve birkaç dakikalığına bu güzel anıyı canlandırın.
 22. Sokak hayvanlarını besleyin. Hayvanların, kendilerine gösterilen bu ilgiyi karşılıksız bırakmayacağından emin olabilirsiniz. 
 23. Çocuklarınızın kıymetini bilin. Çocuklarınıza övgüyle ve sevgiyle yaklaşın.
 24. Sarılın. Sarılmak, en büyük neşe kaynaklarından biridir. Her gün en az bir kişiye sarılın.
Kaynak: Live bold and bloom